Saturday, February 25, 2017

#Fukushima311: 26 FEB. PARIS – Pokaz filmu 'Pokrywa Słońca. Fukushima' | dyskusja po filmie(facebook event page) Pokaz filmu 'Pokrywa Słońca. Fukushima' | dyskusja po filmie

Zapraszenie na pokaz filmu 'Pokrywa Słońca' kierujemy do Polonii francuskiej. 

Fukushima, 11 marca 2011

Czy tego dnia media dostarczyły Japończykom wszystkie fakty?
Dlaczego obywatele Japonii byli tak bezsilni wobec kryzysu atomowego?

11 marca 2011 roku Japonia doświadczyła największego kataklizmu od 140 lat. Wielka fala tsunami wdarła się na ląd, powodując zniszczenia w elektrowni jądrowej Fukushima i doprowadzając do najdroższej katastrofy naturalnej w historii kraju. Do atmosfery zostały uwolnione duże ilości materiału radioaktywnego, a promieniowanie na terenie elektrowni wzrosło ośmiokrotnie i zaczęło zagrażać reszcie świata.

Od katastrofy minęło kilka lat. W tym czasie pojawiło się na jej temat wiele książek, artykułów, raportów. Wydawało się, że okoliczności kryzysu są stopniowo wyjaśniane. Tymczasem publikacje okazały się taktycznym posunięciem, które miało na celu pogrzebanie problemu – Japończycy mieli o wszystkim zapomnieć.

Film relacjonuje pięć krytycznych dni po wielkim trzęsieniu ziemi oraz wybuchach w elektrowni jądrowej w Fukushimie z perspektywy biura szefa rządu. Bada napiętą i pełną emocji sytuację w obliczu chaosu i dezinformacji. Ukazuje kontrastujące postawy dziennikarzy i polityków. Dokumentalny charakter filmu przybliża tragedię mieszkańców ewakuowanych z okolic Fukushimy oraz zdezorientowanych Tokijczyków, bombardowanych sprzecznymi doniesieniami. Przedstawiając wydarzenia z różnych perspektyw, film uzmysławia siłę energii atomowej i kwestionuje jej wpływ na przyszłość – „gdzie jest prawda?”

STRESZCZENIE
11 marca 2011 roku wschodnia Japonia zostaje zniszczona w wyniku wielkiego trzęsienia ziemi. Tego dnia cały kraj musi stawić czoło skutkom katastrofy w elektrowni jądrowej w Fukushimie. Dochodzi do awarii systemów chłodzenia, a temperatura w reaktorach wciąż rośnie. Japonia staje w obliczu kryzysu porównywalnego z katastrofą nuklearną w Czarnobylu.
Elektrownia zamienia się w wielkiego, groźnego potwora. Naukowcy, zaskoczeni i zszokowani rozwojem wydarzeń, przyjmują błędne założenia i podejmują złe decyzje. Premier zostaje wrzucony w chaos informacyjny.
Tymczasem mieszkańcy są zmuszeni do porzucenia domów. Bomba zegarowa tyka, ale nikt nie potrafi znaleźć rozwiązania kryzysowej sytuacji. Katastrofa rozpoczyna się wybuchem w budynku reaktora 1, po którym następują kolejne, w reaktorze 2 i 3. Obliczanie bilansu zniszczeń trwa do dzisiaj.

youtube.com/watch?v=ewMezmcazsM&feature=youtu.be
taiyounofuta.com
cdn.

kontakt we Francji: +33 688 64 85 15


#fukushima311 hashtag on Twitter

No comments:

Post a Comment